Ali Babacan kimdir ?

Ali Babacan kimdir?
Son zamanlarda ekonomi kötüye gittikçe vatandaşın aklına yakın tarihteki ekonomik rahatlık dolayısıyla o tarihte ekonomi'yi yönetenler ve bu isimlerden en bilinen ve en başarılısı olan Ali Babacan geliyor peki Ali Babacan kimdir?

Ali Babacan 4 Nisan 1967'de Ankara'da dünyaya gelmiştir 1985'de Ted Ankara kolejini birincilikle bitirmiş 1989'de ise ODTÜ endüstri mühendisliği bölümünü birincilikle bitirmiştir 
1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans yapmıştır 1992-1994 seneleri arasında Amerika'da finans sektörünün üst düzey Yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalışmıştır.

Siyasi hayatta başlangıcı ise 2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi olmuş 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunmuştur 60. Hükümet'te ise dış işleri bakanlığı ve Avrupa Birliği müzakerelerinde baş müzakereci olarak görev yapmıştır.

Ali Babacan 2018 yılının haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili Adaylık başvurusu yapmamış 8 temmuz 2019 tarihinde ise ak partiden ayrılmıştır.

Deva partisi ne zaman kuruldu?

Eski ekonomi bakanı Ali Babacan ak partiden ayrıldıktan sonra 9 Mart 2020 de deva partisini kurarak siyasi hayatına devam etmektedir.

Deva partisinin açılımı nedir?

Deva partisinin açılımı demokrasi ve atılım partisidir deva partisi parti bayrağında lacivert zemin üstüne beyaz bir su damlası ikonu bulunmaktadır sizde Ali Babacan hakkında bildiklerinizi yoruma yazabilirsiniz.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski