bakkal açmak ne kadar kazandırır ?

Bakkal Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Bakkallar, bir çoğumuzun alışveriş yaptığı genelde temel gıda malzemeleri ve tütün ürünleri bulunduran yerlerdir. Bakkallar yerine göre iyi para kazanabileceği gibi, yerine göre pek gelir elde etmeyebilirler. Bir bakkalın kazancını, bakkalın bulunduğu konumdan, kuruluş için harcanan sermayeye kadar pek çok faktör belirler. Bu içerikte bir bakkal sahibi olmanın artılarından eksilerine kadar ve ne kadar para kazanılabileceğine kadar her konuda sizi bilgi sahibi yapmayı planlıyoruz.


Bakkal Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Bugünlerde bir bakkal açabilmek için en az 30-40 bin lira sermaye gerekir. Fakat bu kar eden işleyen bir bakkal anlamına gelmez. Sadece az çok alışveriş olan bir bakkal açılışı için gerekli paradır. Eğer para kazanan bir yer açmak istiyorsanız en az 60-70 bin lira sermaye ile bu işe girmelisiniz.

Bakkallarda Ne Satılır?

Bir bakkalda birçok şey satılabilir, bunlardan en önemlisi ekmek, su gibi kar marjı yüksek ürünlerdir. Ekmekten yüzde 20-25, sudan ise yüzde 60-70 kar edilir. Günde 200 TL değerinde su satan bir bakkal en az 150 lira para kazanır. Ekmeğin 3 lira olduğu ülkemizde günde 100 ekmek satan bir bakkal en az 60-80 lira para kazanır.

Su 
Ekmek
Sigara
Sakız
Aburcubur
İçecek 
Şarküteri ürünleri
Yağ pirinç şeker un gibi temel ürünlerBakkaların Kar Marjı Nedir?

Sigara satmayan bakkalar ortalama yüzde 25, sigara satanlar ise yüzde 20 gibi bir kar marjı elde etmektedir. Sigara satışı hem ciroyu ikiye katlamakta, hem de diğer ürünlerin satışını artırmaktadır. Üstelik bir bakkalda her ürünün bulunuyor oluşu, müşterilerde istemsiz olarak o işyerine gitme isteği yaratır.

Bakkaların Günlük Cirosu

Bakkaların günlük ciroları yaklaşık olarak 2000 TL ile 5000 TL arasıdır. Eğer bakkal çok işlek bir yerde ise bu rakam 7000-9000 TL civarlarına kadar çıkabilmektedir. 

Bakkal Çalışma Saatleri

Bakkalar sabah 07.30 gibi açılıyor ve gece 22 veya 23’de kapanıyor. Dolayısıyla işyerinizi tek başınıza yürütmeniz imkansızdır, mutlaka bir kişi daha vardiyalı bir şekilde işyerinizde çalışmalıdır. Bu durumda bakkalın daha fazla kar elde etmesi gerekeceğinden, bu işi yapmak için gerekli olan sermaye miktarı artacaktır. İki kişinin çalışacağı bir bakkal en az 100 bin lira sermaye gerektirir.

Bakkallar Ne Kadar Para Kazanır?

Bir bakkalın kazancı, cirosu ve kâr marjıyla doğru orantılıdır. İki kişinin çalıştığı ve 100 bin lira sermaye ile kurulmuş bir bakkalın en az 4000 lira günlük ciro yapması beklenecektir. Bu durumda yaklaşık olarak 800 lira kar edilir ve bu kardan giderleri çıkardığımızda net olarak 11-12 bin lira civarı para kalır ve kişi başına 5-6 bin lira düşer. Bakın burada bile ciddi bir kar düşüşlüğü söz konusudur. Yani 100 bin liraya açılacak bakkal bile çok kar getirmemektedir. Karınızı artırmak için işlek bir yerde açmaya dikkat edin.


 Günlük cirosu 4000 civarı olan bakkalın aylık net karı 11-12 bin TL civarında olur.
Günlük cirosu 5000 civarı olan bakkalın aylık net karı, 15-17 bin TL civarında olur.
Günlük cirosu 6000 civarı olan bakkalın aylık net karı 20 bin TL civarı olacaktır.


Bakkaldaki Giderler Nelerdir?

Her işyerinde olduğu gibi bakkalın da giderleri vardır. 


Elektrik faturası (1000 TL)  
Kira (2000-4000 TL)
Personel ya da ortak payı (5-6 bin TL)
Vergi (1000-3000)
Diğer faturalar (500-600)


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski