arabanızı yıkarken asla yapmamanız gereken şeyler nelerdir?

Otomobil yıkama ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

İlk olarak benzin istasyonlarındaki döner fırçalı yıkama makinalarından başlayalım. Bu döner fırçalar tabii ki otomobile zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış ama sürekli kullanımlarda sürtünmeden dolayı mutlaka otomobilleri çizdikleri gözlenmişti. İkinci bir diğer husus ise, otomobilimizi yıkaması bittikten sonra güneşe çıkartıyoruz, kurulması için. Bu da yanlış bir hareket. Hemen güneşe çıkartırsak otomobil üzerine bir takım lekelere sebep olabilir.
Otomobilimizi kendimiz yıkıyorsak eğer mutfakta ya da banyoda kullanılan kimyasallarla değil, mutlaka otomotivle ilgili profesyonel malzemelerle yıkamanız gerekiyor. Ama eğer profesyonel bir yerde yıkatıyorsak onlar zaten profesyonel ürünler kullanırlar. 
Otonun üzerindeki kuş pisliği gibi katı pisliklere genellikle biz parmağımızla ya da tırnağımızla kazıyarak temizleriz. Bu çok büyük bir yanlıştır. Mutlaka otomobilin boyasına ve cilasına zarar vermiş oluruz. Bunun en doğru temizleme şekli öncelikle o pislikleri güzelce bunu ıslatıp ondan sonra kimyasalını uygulayıp sonra uygun bir bezle hafifçe sürterek temizlemektir. 
Otomobilimizi kurularken genellikle elimize ne parça düşerse onunla kuruyoruz. Bu konuda da yine özellikle çok hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Öyle eski tişört ya da kâğıt havlu ya da benzeri böyle kullanılmış, kenardan köşeden elimize geçmiş malzemeleri kullanmamalıyız. Mutlaka temiz bir mikro fiber bez ile otomobilimizi kurulamalıyız. Genellikle otomobillerin en çok kirlenen yerlere çamurluklar ve marşpiyellerdir. Otomobili yıkamaya başladığımızda çamurluklar ve marşpiyellerden değil, tam tersi tavandan başlamalıyız. Tavandan aşağı yıkamaya başladığımız zaman aşağıda kirlerden önce yumuşamış olur, sonra da kolayca temizler. 
Yine otomobilimizi sabunlarken ya da yıkarken genelde dairesel hareketlerle yıkarız, temizleriz. Bu da yanlış bir hareket. Hiçbir zaman dairesel hareketlerle otomobilimizi yıkamayız ve kurulamamalıyız. Peki, nedir doğrusu? Her zaman yatay ve tek bir yana doğru uygulama yapmalıyız. Burada yine önemli bir detay var. Bu hareketi özellikle siyah ve koyu renk aramalarda çok dikkat ederek yapmalıyız. Onlar da kesinlikle dairesel hareketler yapmamalıyız. Mutlaka tek yönlü hareket yaparak temizlemeliyiz. 

Yine temizlik bezleri, bazen yere düşer ve biz bunları alır temizleyip yıkamaya devam ederiz. Ya da temizlemeye devam ederiz. Bu hareketi kesinlikle yapmamalıyız. Bir bez yere düştü mü, onu bırakın. 
Bazı sürücüler otomobillerinin çok sık aralıklarla temizliyorlar. Bu da çok doğru bir hareket değil. Otomobili yıkama periyotlarını mutlaka hava şartlarına göre ayarlamalı. Yine önemli bir konu otomobil için temizlerken kullandığımız kimyasallar ve bezler farklı dışına yıkarken kullanmamız, kimyasallar ve bezden mutlaka farklı olmalıdır. Araç içinde kullanılan kimyasallar ile dışında kullanılanlar arasında farklı hammaddeler ve uygulama yöntemleri içermektedir.
Bu konuda ki dikkate önem verdiğimiz sürece aracın dışı ve için daha parlak ve alaşımına uygun temizleme metodu uygulamış olacağız. Gerekli donanım ve materyaller ile doğru yıkamak en önemlisidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski