Ekrem İmamoğlu kimdir?

Son zamanlarda gündem olan isimlerden birisi de İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu peki Ekrem İmamoğlu kimdir detaylı olarak makalemizde anlattık.
Ekrem İmamoğlu kimdir?

Ekrem İmamoğlu 4 Haziran 1970 senesinde Trabzon Akçaabat'ın Cevizli köyünde doğmuştur yazları kuran kursuna gitmiş ve ilkokula başlamadan önce 5 yaşındayken kuran okumayı öğrenmiştir.

Ekrem İmamoğlu'nun aile üyeleri kimlerdir?

Babasının adı Hasan İmamoğlu annesinin adı Hava İmamoğlu ve dedesinin adı mevlüt İmamoğlu'dur Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini ise dedesi mevlüt İmamoğlu'ndan aldığı söylemektedir.

Ekrem İmamoğlu'nun eğitim hayatı nasıldır?

Ekrem İmamoğlu lise eğitimini Trabzon lisesinde tamamlamış Mezun olduktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Doğu Akdeniz üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünü kazanmış fakat birkaç gün sonra üniversite kaydını girne Amerikan üniversitesi iletişim fakültesi işletme bölümüne Aldırmıştır daha sonra ailesinin 1987 yılında İstanbul'a taşınması nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin'de iki yıl okuduktan sonra İstanbul üniversitesi İngilizce işletme bölümüne Yatay geçiş yapmış ve bu bölümden 1994 senesinde mezun olmuştur.

1995 yılında İstanbul üniversitesi insan kaynakları ve Yönetim bilimi dalında Başladığı yüksek lisans eğitimine bir süre ara vermiş ve Beylikdüzü belediye başkanı olduğu dönemde öğrenci affından yararlanmış ve mezun olmuştur.

Ekrem İmamoğlu'nun ilgilendiği spor dalları nelerdir?

İlkokulda hentbol oynayarak başladığı Spor hayatına futbol ile devam etmiş ve Trabzon lisesi takımının kaleciliğini yapmıştır üniversite okumak için gittiği kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Ocağı Limasol Spor Kulübünün kaleciliğini yapmış ve takım arkadaşları ona uçan çuval lakabını takmıştır.
2002'den itibaren Trabzonspor Yönetim kurulunda yer almış ve Daha sonra Beylikdüzü spor kulübünde'de yöneticilik yapmıştır.

Ekrem İmamoğlu'nun iş hayatı nasıl başladı?

Ekrem İmamoğlu'nun ailesi 1987'de taşındıktan sonra öncelikle Üsküdar Bağlarbaşında ikamet etmiş İki yıl sonra ise Kadıköy Göztepe'ye yerleşmişlerdir ilk inşaat işleri ise 1991'de Beylikdüzünden ilk arsalarını almaları ile başlamıştır. Bu tarihten sonra inşaat üzerine kurulmuş olan aile şirketinde çalışan Ekrem İmamoğlu 1992'de Güngören'de Açılan İmamoğlu Akçaabat köftecisini işletmiştir.
Sonrasında restoranın farklı şubelerini açsa'da Şubeleri yönetecek ikinci bir ortak bulamayan Ekrem İmamoğlu 2001 yılında ailesi ise 2009 yılında gıda sektöründen çekilmişlerdir.

Ekrem İmamoğlu'nun askerlik ve ailesi hakkında bilinenler;

Ekrem İmamoğlu askerliğini hava er eğitim tugayın'da yapmıştır. 1994 yılında tanıştığı eşi Dilek Kaya ile 1995 yılında Evlenmişlerdir.
Ekrem İmamoğlu'nun 1997 doğumlu Mehmet Selim 2005 doğumlu Semih ve 2011 doğumlu beren adında 3 çocuğu bulunmaktadır.

Ekrem İmamoğlu'nun siyasi hayatı nasıldır?

KKTC'de üniversite okurken sosyal demokrasiyi tanıyan Ekrem İmamoğlu babasının etkisiyle 1990'ların başında bir süre ana Vatan partisinin gençlik kollarında yer almıştır. 2000'li yılların başında ise siyasi görüş olarak CHP'ye yakınlaşmış Atatürkçü düşünceleri nedeniyle 2004 Türkiye yerel seçimlerinde CHP'den Beylikdüzü belediye başkanlığına aday olması için yapılan teklifi Trabzonspor'da yöneticilik yapması nedeniyle reddetmiş ancak Ekim 2008'de CHP üyesi olduktan sonra 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı olmuş ancak partisi Tarafından aday gösterilmemiştir.

16 Eylül 2009'da CHP merkez yürütme kurulu tarafından CHP Beylikdüzü ilçe başkanlığına atanmış Kısa süre içinde teşkilatı yapılandırmış ve 27 Aralık 2009'da Beylikdüzü ilçe kongresinde seçilen ilk ilçe başkanı olmuştur.

Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü ilçe başkanı olduğu dönemde partisinin ilçe halkıyla iletişimini artırmak için dayanışma evleri kurmuş,Konser ve sergi gibi kamusal etkinlikler düzenlemiş,halka sosyal yardımlar dağıtılmasını sağlamış, kadın kollarını genişletilmiş ve ilçede bulunan okulların tadilatının Yapılmasını sağlamıştır.

Bu dönemde ilk yaşadığı seçim deneyimi 2010 Türkiye anayasa Değişikliği referandumunda yaşamış Partisinin yaptığı çalışmaların'da etkisiyle ilçe halkının %54'ü hayır oyu vermiş böylelikle İstanbul belediyesi yönetimi ak parti'de olduğu halde Referandum sonucu hayır çıkan tek ilçe Beylikdüzü olmuştur. 2011 Türkiye yerel seçimlerinde ise CHP oyunu Bir önceki seçime oranla 8 puan artırarak İlçede en fazla oyu alan parti olmuştur.

18 Mart 2012'de yapılan CHP Beylikdüzü ilçesinin 2. Kongresinde Yeniden ilçe başkanı seçilmiştir. 15 Temmuz 2013'te CHP Beylikdüzü ilçe başkanlığından istifa etmiştir. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde CHP belediye başkanı adayı olarak katılmış ve Parti'nin bir önceki seçimde %30 olan oy oranını %50,8'e çıkararak Beylikdüzü belediye başkanı olmuştur.

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı süreci nasıl gelişti?

İstanbul büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş'ın istifasını duyurması üzerine CHP tarafından bu pozisyona Ekrem İmamoğlu aday gösterilmiştir İstanbul büyükşehir belediye meclisinde 28 Eylül 2017'de yapılan oylamada ak Parti'nin adayı Mevlüt uysal 179 oy alarak İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçildi Ekrem İmamoğlu ise oylamada 125 oy aldı.

31 Mart 2019 yerel seçimleri ve mazbatasının iptali sırasında neler oldu?

Ekrem İmamoğlu 18 Aralık 2018'de yapılan aday tanıtım toplantısında CHP tarafından İstanbul büyükşehir belediye başkanı aday gösterildi 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimler sonucunda yüksek seçim kurulu başkanı Sadi Güven Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 159 bin 650 oy kazanarak Ak parti tarafından İstanbul büyükşehir belediye adayı gösterilen Binali Yıldırım'ın önünde olduğunu açıkladı.

Ak parti İstanbul il başkanlığı ise 2 Nisan tarihinde geçersiz oyların yeniden sayılması ve Hatalı sandık tutanaklarının düzeltilmesi talebiyle İtiraz talebinde bulundu ve İtiraz talebinin Ysk tarafından kabul edilmesiyle geçersiz oylar yeniden sayılmaya başladı sayımların sonucunda Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765 oy alarak rakibi Binali Yıldırım'ın tekrar önüne geçti Aynı gün içinde mazbatasını alarak İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı görevine başladı.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski