Mesajlaşma uygulaması telegram nedir? ne için kullanılır?

Mesajlaşma Uygulaması Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp uygulamasının yeni gizlilik politikasıyla birçok insan alternatif mesajlaşma programlarına yönelmiştir. Bunlardan birisi de çok rağbet gören Telegram olmuştur. 
 
Telegram bir mesajlaşma uygulamasıdır. Basit, güvenilir ve hızlı olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bütün cihazlara uygunluğu konusundan dünyada 400 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Telegram ile dünyadaki herkesle mesajlaşabilir, mesajları kullandığınız akıllı telefonunuza depolayabilirsiniz. Medya ve dosyaları sınırlama olmaksızın gönderebilir, kendi depolama alanınızda da saklayabilirsiniz.

Telegram’a kendi telefon numaranız ile kayıt olabilirsiniz. Ancak telefon numarası verilmeden de kullanıcı adı ile görüşme yapabilirsiniz. Görüntülü ve sesli mesajlaşma özelliğini kullanabilirsiniz. Son görülme özelliğini dilerseniz kapatabilirsiniz. Ekran görüntüsü aldığınızda karşınızdaki kullanıcıya anında bildirim gitmektedir. 

Telegram üzerinden 200 bin kişinin bulunduğu konuşma grupları oluşturabilirsiniz, istediğiniz kişilere gif yollayabilirsiniz. Basit bir tasarımı vardır. Kullanımı diğer sosyal aplikasyonlar gibi kolay kullanıma sahiptir. Bu uygulamada reklam yoktur. Telegram tüm akıllı telefon kullanıcıları için ücretsiz olarak piyasaya sunulmuştur.Telegram Gizlilik Politikası Nedir?

Telegram’ın yaptığı açıklamada “ Gizliliği ciddiye alıyoruz ve üçüncü tarafların sizin kişisel verilerinize erişmesine olanak tanımıyoruz”  ifadelerini kullanarak whatsapp uygulamasına rakip olmuştur. Telegram; gizliliği çok önemseyen aboneleri için de “Gizli Sohbet” seçeneğini sunmuştur. Gizli sohbet mesajları her iki kullanıcı için de cihazdan otomatik olarak kendini yok edecek şekilde programlanabilmektedir. Gizli sohbetler mesajın sadece karşı tarafın yani alıcının okuyabilmesi için uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmaktadır. 

Telegram Güvenli mi?

Telegram uygulaması, pek çok dijital platformda güvenli ve ücretsiz bir şekilde indirilmesi mümkün olabilecek şekilde piyasaya sunulmuştur. Kolay kullanımı ile birlikte en iyi güvenlik sistemini de misyonları haline getirmişlerdir. Telegram’daki sohbetler, gruplar, medya vs. dâhil olmak üzere her şey 256 bit simetrik AES türünde özel olarak korunması, 2048 bit RSA şifrelemesi gibi güvenli anahtar değişimi kombinasyonu ile korunmaktadır.

Telegram Kimin? 

Telegram çoklu platform desteği sunan ve güvenli mesajlaşma imkânı veren bir uygulamadır. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri için mevcuttur. 2013 Ağustos ayında yayın hayatına başlamıştır.Telegram Masaüstü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Nikolai ve Pavel Durov tarafından geliştirilmiş olan bulut bazlı anlık şifreli mesajlaşma artık masaüstü olarak bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz. Güvenlik anlamında şifreleme sistemi kalitesiyle popüler bir uygulama olan Telegram uygulaması Windows işletim sistemine sahip akıllı telefonlardaki güncellemenin hemen ardından kişisel bilgisayarlarınızda da web üzerinden kullanabilirsiniz. Telegram uygulamasını Windows Store üzerinden indirmeniz mümkündür.
Telegram ile Windows’ta arkadaşlarınızla grup sohbeti ve multimedya paylaşımı yapabilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra, rehberinize kayıtlı olan maksimum 100 kişiye de yayın gönderebilirsiniz. Ayrıca yazılım Windows 10’daki Carona ve canlı kutucuk ile bütünleşik çalışabilmesinin avantajlarını da değerlendirebilirsiniz. Böylelikle cihaz değiştirme konusunda konuşmalarınızın kaybolmasının önüne geçilmektedir.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski